سایت فناوری اطلاعات نفیر نجف آباد

سایت فناوری اطلاعات نفیر نجف آباد اخبار آی تی

ماشین بدون سرنشین گوگل، سالار جاده‌ها

گوگل,ماشین بدون سرنشین

ماشین بدون سرنشین گوگل، سالار جاده‌ها

رانندگی بدون دخالت انسان در خیابان‌های شهر دیگر رویایی دست‌نیافتنی نیست. چند سال است شرکت‌های بزرگی مانند گوگل تمرکز خود را روی خودروهای بدون راننده گذاشته‌اند. البته نمونه‌های مختلفی از این خودروها وجود دارد، اما این اولین بار است غول اینترنتی دنیا به تنهایی تمام مراحل طراحی و ساخت چنین خودرویی را انجام می‌دهد.

گوگل سرانجام پس از ماه ها تلاش از آخرین پروژه Google X ، یعنی خودروی بدون راننده خود رونمایی کرد. گروهی موسوم به Skunk Works به رهبری سرگئی برین از بیانگذاران گوگل این طرح را به سرانجام رساندند. این ماشین دو سرنشینه به جای پدال گاز و ترمز از حسگرهای متعدد استفاده کرده تا امنیت رانندگی بیشتر شود.

سرعت این خودرو فعلا ۲۵ مایل در ساعت است که پس از آزمایش های امنیتی به صد مایل در ساعت افزایش می یابد. هرچند گوگل خود را برای تولید صد خودروی آزمایشی در تابستان آماده کرده، اما این طرح هنوز در مرحله آزمایش نمونه اولیه است. این خودروی کوچک با ظاهری شبیه فیات ۵۰۰ قرار است ابتدا یک کنترل دستی نیز داشته باشد تا سرنشین در مواقع حساس از آن استفاده کند، اما هدف بلندمدت، رانندگی بدون دخالت انسان است.

این خودروی هوشمند که حتی تفاوت بین خطوط پیوسته یا خط چین جاده را هم تشخیص می دهد، از نقشه توپولوژی گوگل برای اطلاع از ارتفاع چراغ های راهنما، علامت ایست، فاصله جدول کنار خیابان و عرض آن استفاده می کند. به گفته برین، اگر خودروی هوشمند به استانداردهای امنیتی قابل اعتمادی برسد که مدنظر این شرکت است،امنیت بیشتری نسبت به رانندگی انسان ها خواهد داشت. فناوری ماشین بدون راننده علاوه بر افزایش امنیت و کاهش تصادف ها و تلفات جاده ای برای افراد معلول و مسن نیز بسیار کارآمد خواهد بود. گوگل مصمم است این طرح را به یک محصول تجاری تبدیل کند. (ضمیمه کلیک)


منبع : وبسایت روزنامه جام جم

آدرس منبع : http://www.jamejamonline.ir/


تاریخ ارسال: سه‌شنبه 20 خرداد 1393 ساعت 19:21 | نویسنده: مجموعه نفیر | چاپ مطلب
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.