سایت فناوری اطلاعات نفیر نجف آباد

سایت فناوری اطلاعات نفیر نجف آباد اخبار آی تی

۱۱ مرداد: سالگرد مخترع بزرگ اسکاتلندی الکساندر گراهام بل

الکساندر گراهام بل الکساندر گراهام بل

۹۲ سال پیش در چنین روزی مخترع بزرگِ اسکاتلندی، الکساندر گراهام بل در ۷۵ سالگی در کشور کانادا چشم از جهان فروبست. شهرت این مخترع و دانشمند بزرگ بخاطر اختراع تلفن است.


۹۲ سال پیش در چنین روزی یعنی ۲ آگست ۱۹۲۲ الکساندر گراهام بل مخترع و دانشمند اسکاتلندی که نام وی در تاریخ با اختراع دستگاه تلفن جاودان شده است در ۷۵ سالگی فوت شد. الکساندر در شهر ادینبورگ اسکاتلند در تاریخ ۳ مارچ ۱۸۴۷ چشم به دنیا آمد. با وجود اینکه چند سالی به مدرسه نرفت ولی هم در دوران ابتدایی و هم در دوران دبیرستان جزو دانش آموزان ممتاز بود.

الکساندر گراهام بل بعد از پایان دوره دبیرستان دیگر به تحصیلات آکادمیک نپرداخت و تصمیم گرفت راه پدر را دنبال کند. پدر الکساندر، پل‌بل متخصص فیزیولوژی صدا و گفتار درمانی بود که به کودکانی که مشکل صحبت کردن داشتند کمک می‌کرد. الکساندر با مشاهده کارهای پدر از همان کودکی شیفته کار وی شده بود. در سال ۱۸۷۱ الکساندر در حالی که ۲۴ سال سن داشت دو برادرش را بدلیل بیماری سل از دست داد و خود نیز به این بیماری مبتلا گردید. در همان سال خانواده الکساندر تصمیم گرفتند به انتاریو کانادا مهاجرت کنند تا در آب و هوای مناسب آن الکساندر بتواند دوره نقاهت خود را سپری کند. زمانی که الکساندر بهبوی خود را بدست آورد راهی کشور آمریکا گردید در آنجا در یک آموزشگاه ناشنوایان مشغول به کار شد و هر روز روش‌هایی که از پدرش آموخته بود را برای کمک به کودکان ناشنوا استفاده می‌کرد و با علم صدا بیشتر آشنا می‌شد. در این بین بل جوان با توماس واتسون در کارگاه برق چارلز ویلیامز آشنا شد.

در آغاز بل و واتسون تلاش‌های زیادی بر روی دستگاه تلگراف هارمونیک انجام دادند ولی به نتیجه خاصی نرسیدند و درست زمانی که بل تقریبا نا امید شده بود جرقه طرح ساخت دستگاه تلفن به ذهنش خطور کرد. وی طرح خود را با واتسون در میان گذاشت ولی بعد از بررسی متوجه شد که انجام این کار حتی برای ساخت یک دستگاه نمونه نیازمند هزینه بسیاری است که نه او و نه واتسون قادر به پرداخت آن نبودند. سپس بل طرحش را به سرمایه داران شهر بوستون برای جلب نظر آنها برای سرمایه گذاری ارائه کرد ولی مورد استقبال قرار نگرفت ولی آنها به وی توصیه نمودند که به واشنگتن برود و طرح خود را ثبت کند که وی این توصیه را پذیرفت و دستگاه تلفن ثبت اختراع گردید. چند سال بعد الکساندر گراهام بل با کمک خانواده‌ی همسرش که از وضعیت مالی مناسبی برخوردار بودند، توانست سرمایه ساخت دستگاه تلفن را بدست بیاورد و آرزوی خود را برآورده سازد.

درسال ۱۹۱۵ یک خط تلفن سراسری درخاک آمریکا برقرار شد. آن روز رئیس جمهور آمریکا از کاخ سفید در واشنگتن با فرماندار کالیفرنیا ارتباط برقرار کرد و صدای او را می‌شنید. سرانجام در آگست سال ۱۹۲۲ الکساندر گراهام بل مخترع دستگاه تلفن در باغ شخصی خود در بن بریا در استان نوا اسکوشیا در کانادا دیده از جهان فروبست.


منبع : زمیت

تاریخ ارسال: شنبه 11 مرداد 1393 ساعت 12:34 | نویسنده: مجموعه نفیر | چاپ مطلب
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.